BARF - Bones And Raw Food ( kosti a syrová potrava )
BARF je zkratka, která se dá vykládat různě – jako "Born Again Raw Feeders" (znovuzrození krmení syrově), "Bones And Raw Food" (kosti a syrová potrava) nebo "Biologisch Artgerechte Rohe Fütterung" (biologicky vhodná syrová výživa). Ale ať už to nazveme jakkoli, jde stále o to samé – metoda krmení, která respektuje přirozené potřeby masožravých domácích mazlíčků, a to prostřednictvím syrového masa, kostí a zeleniny. Naším vzorem může být jídelníček divokých psovitých šelem, především vlka.
Tato metoda krmení přenáší zodpovědnost za vyváženost stravy na chovatele. Možná právě to je důvod, proč se kolem BARF často vedou diskuse mezi chovateli, majiteli psů i veterináři. A přidáme-li k tomu dobu, kdy jsme neustále bombardováni reklamami na granule všech možných kategorií – prémiové, superprémiové, ultra superprémiové, platinové... – začneme se ptát, zda opravdu našeho psa to vše, co granule slibují, skutečně potřebuje. Vždyť přece všechno, co je pro naše mazlíčky "nezbytné", nám tvrdí reklama na granule. Tak proč se psem nekrmit tímto způsobem, když se na tom tváří tak vděčně?
Ale opravdu jsou granule to nejlepší, co můžeme psu dát? Jedli byste to celý život vy? Zkuste si představit, co byste si vy sami dali na talíř, a zamyslete se, zda byste raději nevybrali čerstvé a kvalitní jídlo než něco, co vypadá jako plastová sušenka. A co by si asi tak dal váš pes – granule nebo maso?
Pokud jste se dostali až sem, jistě víte, že BARF je pro vás jasnou volbou. Vy, co hledáte přirozenější způsob krmení, a nechcete zůstávat u instantních "dobrot", které sice pes dostává, ale zároveň trpí na zdravotní problémy.
Teď to možná vypadá, že píšu jen o výhodách syrové stravy a naprosto odsuzuji granule. Ale to není úplně pravda. I já jsem dlouhou dobu krmila granulemi a konzervami, a měla jsem pocit, že když koupím ty "nejlepší" granule, pes bude mít všechno, co potřebuje, a bude spokojený. Ale jak čas plynul, začaly se objevovat zažívací potíže, a boje o to, zda granule v misce zvítězí dřív než panička, mě přivedly k rozhodnutí, že je čas na změnu. A tak jsem přešla na domácí krmení – pro naši seniorku Anitku vařené a pro naše štěně syrové. Tohle je moje zkušenost, kterou sdílím s těmi, kteří si možná říkají: "Proč změna?"
Proč tedy BARF?
A proč se stále víc chovatelů rozhoduje pro přirozené krmení syrovým masem místo pohodlného a rychlého řešení s granulemi? Odpověď je jednoduchá: protože zjistili, že chemie do psí misky nepatří. A protože jen pes, který dostává pestrou a vyváženou stravu, může být zdravý. Průmyslově vyráběná strava je proti přirozenému vzoru přirozené výživy velkým krokem zpět. Někteří by možná namítli, že dnešní pes už se vlkovi ani nepodobá, a tedy nevyžaduje stejné krmení. Je pravda, že vzhledem i povahou se dnešní psi hodně liší od svých divokých předků, ale jejich výživové potřeby a trávení zůstaly stejné. Jakýkoli organismus potřebuje tisíce let, aby se přizpůsobil změnám ve stravě, takže než se pes přizpůsobí na granule, bude to ještě nějakou dobu trvat.
Výzkumy ukazují, že od doby, co se začalo krmit průmyslovými krmivy, narůstá počet zdravotních problémů u psů (ale i koček) – oslabení imunity, kožní problémy, alergie, snížená plodnost, nemoci jater, ledvin, slinivky a v neposlední řadě rakovina. A tak čím dál více majitelů a chovatelů hledá alternativy, jak své psy krmit zdravěji a přirozeněji. A jednou z cest je právě BARF.
Jak krmíme v Casa de Canela BARFem?
Naše Coffee byla krmena BARFem od malička, už od chovatelky, a my jsme se rozhodli v tom pokračovat. Když jsem studovala výživu domácích zvířat, tak jsem se dozvěděla, jak se zpracovávají granule a co všechno v nich končí. Granule se vyrábějí tepelnou úpravou, což zničí všechny vitamíny a cenné živiny. Takže pes dostává jen malou část toho, co by měl. A nemluvě o těch různých dochucovadlech, barvivech a konzervantech, které jsou tam přidané.
V mase máme naprostou jistotu. Stačí se podívat, jaké bobky zanechá pes po granulích a jaké po mase. Po granulích je to většinou hromada, která se rozpadá a s ní si ani sáček neporadí. Ale po mase? I velký pes zvládne v klidu udělat malý tuhý bobek, který se nerozpadá. A co nám z toho plyne? Čím víc si pes vezme, stráví a zpracuje, tím méně vykaká! To je přece skvélé, ne?
No jo, ale co paraziti, že? A nebude to náročné na přípravu? Ne, rozhodně ne! Pes má PH žaludku mezi 0,7 a 0,9, což je dost kyselé, aby zničilo všechny nechtěné bakterie, třeba i salmonelu. Krmení je náročné asi tak, že musíte vytáhnout maso z mrazáku, nechat ho rozmrazit a pak připravit porci. Stačí odvážit, přidat trochu zeleninky a máte hotovo!
A co kosti? To pes přece nemůže! Ale může! Jen musí být syrové. Syrové kosti jsou měkké, neporaní psa a snadno se stráví. Vařené nebo pečené kosti jsou naopak hodně tříštivé, a to už je pro psa nebezpečné. Takže žádný strach – syrové kosti jsou naprosto v pohodě.
A co ti, co říkají, že pes, který jí maso, se stane agresivní? Největší blbost, jakou jsem kdy slyšela! Agresivitu má pes podle výchovy a prostředí, ne podle toho, jestli ochutnal kousek masa. A co lovení zvěře? Když pes doma dostává maso, nebude mít potřebu si něco "ulovit" nebo načínat zvěř, při výcviku? Naopak, psi, kteří nikdy maso nejedli, budou možná více zkoušet lovit, načínat zvěř atd ... protože pro ně je to něco vzácného.
A co cena? Mnozí si myslí, že BARF je drahé, ale když se podíváte, kolik měsíčně stojí maso pro naše psy, a porovnáte to s prémiovými granulemi, možná se divíte. Průměrně pes dostává 400g masa denně, což je asi 3–5 % jeho váhy, podle metabolismu. Krmíme masem od firmy Vetamix, takže celkové náklady na jednoho psa jsou zhruba 500–700 Kč měsíčně. A víte, kolik stojí kvalitní granule? Tak 1200 Kč a víc!
Nemusíte mít strach začít s BARFem – není to žádná věda. Obchody, kde se dá maso koupit, jsou všude. Vetamix, Ravell, Falco, BD Yummy, Masoksežrání.cz, Dopsimisky.cz – to všechno jsou skvělé možnosti. Kosti si můžete koupit u každého řezníka, nejlepší na vápník jsou kuřecí skelety, krky nebo křidélka.
Pokud máte nějaké dotazy, klidně nás kontaktujte! Rádi vám poradíme, pokud budeme vědět!